Skenovanie diapozitívov

Skenovanie diapozitívov

Diapozitívy sú jednotlivé políčka 35mm pozitívneho filmu vložené v kartónových, plastových, kovových alebo sklenených rámčekoch s rozmermi približne 5x5 cm a hrúbkou 1-3 mm. Samotný film je zvyčajne chránený z obidvoch strán priehľadnou fóliou alebo tenkým sklom. Tzv. pozitívny film zachytáva pravdivý obraz bez prevrátených farieb, ako sme zvyknutí pri farebných alebo čiernobielych negatívnych filmoch. Pri použití pozitívneho filmu na vytvorenie diapozitívov sa vyžaduje precíznejšie nastavenie expozície, keďže je obtiažnejšie film správne exponovať. Najpoužívanejší je rozsah citlivostí ISO 50-400.

Pri procese digitalizácie využívame špecializovaný skener Nikon, rovnako ako pri skenovaní 35mm filmov. Optické rozlíšenie skenera je až 4000 ppi a 16-bitov na každý farebný kanál. Výstupom tohto zariadenia je obraz s (maximálnym) rozlíšením 5959x3946 obrazových bodov (23,51 mpix) v 48-bitovej farebnej hĺbke, čo výrazne prevyšuje fyzické vlastnosti celuloidového filmu a z materiálu tak vieme dostať maximum. Samotné skenovanie je ale časovo náročnejšie, pretože diapozitívy je potrebné vkladať do skenera individuálne.

Výsledok je však závislý od mnohých faktorov. Častou manipuláciou nechránených diapozitívov sa poškodzuje svetlocitlivá gélová vrstva a vznikajú tak škrabance a odtlačky prstov, ktoré nie je vždy možné 100% odstrániť. Možno spomenúť aj farebné fľaky vzniknuté neodborným spracovaním, Newtonove krúžky, prilepením citlivej vrstvy zvnútra na sklo alebo fóliu, takisto vyblednutie farieb skladovaním na svetlom mieste s kolísajúcou teplotou a vlhkosťou. Takéto poškodenie je trvalé a možnosti obnovy sú limitované. Ostrosť záberov vo výraznej miere ovplyvňuje aj stavba samotného fotoaparátu. Je celkom jasné, že jednorázový fotoaparát zo supermarketu nedosiahne kvalitu jednookej zrkadlovky.

Vaše diapozitívy môžeme naskenovať v rozlíšení:

 • 1000 ppi - úsporné rozlíšenie, maximálne 1489x986 obrazových bodov (1,46 mpix)
 • 2000 ppi - doporučené rozlíšenie, maximálne 2979x1973 obrazových bodov (5,87 mpix)
 • 4000 ppi - rozšírené rozlíšenie, maximálne 5959x3946 obrazových bodov (23,51 mpix)
Skenovanie diapozitívov

U väčšiny diapozitívov odporúčame zvoliť rozlíšenie minimálne 2000 ppi. Zo skúseností však vieme, kvôli kvalite materiálu rozlíšenie 4000 ppi spravidla neprinesie oveľa ostrejší obraz. Skener pri rozlíšení 4000 ppi už nasníma aj zrnitosť samotnej svetlocitlivej emulzie.

K dispozícii sú aj ďalšie voľby pre zlepšenie výsledku skenovania:

 • Odstránenie škrabancov. Využitím informácie z infračerveného senzora dôjde k softvérovému dopočítaniu chýbajúcich obrazových bodov. Vo výslednom obraze sa tak výrazne obmedzí množstvo viditeľných kazov spôsobených zaobchádzaním s materiálom a pri spracovaní. Odstránenie škrabancov nie je možné aplikovať na monochromatické (čiernobiele) filmy.
 • Obnovenie farieb zahŕňa vyváženie bielej, jas, kontrast a sýtosť farieb.
 • Redukcia šumu odstráni nadmerné zrno diapozitívu. Je ale nutné uviesť, že rôzne citlivosti filmu majú rôznu hrúbku zrna, čo sa prejavuje rôznofarebnými bodmi viditeľnými po celej ploche obrazu. Citlivosť filmu sa uvádza podľa normy ISO číselnými hodnotami (bežne 50, 64, 100, 200, 400). Platí pravidlo: čím vyššia citlivosť, tým výraznejšia je zrnitosť filmu.

Skenovanie diapozitívov na plošných skeneroch s rôznymi nástavcami nedoporučujeme z dôvodu nízkej kvality prevedenia nástavcov a nízkeho fyzického rozlíšenia plošných skenerov. Vyššie hodnoty sa dajú dosiahnuť len pomocou interpolácie (matematického dopočítania obrazových bodov) a výsledný obraz ajtak nezíska vyššie detaily. Naviac odrazy sklenených plôch v skeneri spôsobujú pokles kontrastu snímaného obrazu a manipulácia s citlivým materiálom je obtiažna a dochádza k jeho znehodnoteniu.


Kapacita naskenovaných obrázkov v závislosti od rozlíšenia a výstupného formátu:

Rozlíšenie1000 ppi2000 ppi4000 ppi
Formát JPEG (24-bit) 1,0 MB 4,2 MB 15,6 MB
Formát TIFF (48-bit) 8,1 MB 32,6 MB 130,4 MB

* Kapacita súborov a rozmery sa môžu líšiť v závislosti od orezania výsledného obrázku.


Skenovanie diapozitívov
Skenovanie diapozitívov
Skenovanie diapozitívov

Čo sú Newtonove krúžky?

Nepatrne zvlnený pozitívny film medzi dvomi ochrannými sklíčkami sa správa ako ploskovypuklá šošovka, čo vytvára podmienky pre pozorovanie prelínania (interferencie) svetla na tenkej vzduchovej vrstve medzi šošovkou a podložkou. Inak povedané, Newtonove krúžky vznikajú odrazom svetla medzi filmom a ochranným sklíčkom diapozitívu a sú viditeľné aj voľným okom. Nejedná sa preto o poškodenie svetlocitlivej vrstvy a po vybratí materiálu z rámiku nie sú krúžky pozorovateľné. Krúžkom sa dá predchádzať použitím rámikov bez skiel alebo použitia špeciálne upravených anti-Newtonových skiel.

Proces skenovania nespôsobuje vznik krúžkov, pri digitalizácii však nie je možné túto optickú závadu odstrániť.

Bližší popis toho, aký vzhľad môže mať váš archív po skenovaní, nájdete v časti možnosti zálohovania.

 1. 0
 2. 1
 3. 2
 4. 3
 5. 4
 6. 5

Copyright © 2011-2019 Digitalab.sk